Industria beauty din România · Statistici 2026.
Dimensiunea pieței, prețurile medii pe servicii, distribuția geografică, profilul consumatorului și trendurile care modelează industria saloanelor și a specialiștilor PFA: date agregate din surse publice și observații directe din marketplace.
ACTUALIZAT · 3 octombrie 2026 · SURSE PUBLICE + DATE INTERNE SALONAPROAPE.RO
Date din directorul Salon Aproape (actualizat 5 noiembrie 2026)
Numărătorile vin direct din directorul nostru: 6.250 de saloane și 26 de specialiști PFA listați, 6.274 de anunțuri active. Includ și profilurile preluate din surse publice (OpenStreetMap), revendicate sau nu. O valoare sub 3 nu se afișează. Datele se recalculează o dată pe oră.
Descarcă datele (CSV) Licență CC BY 4.0: poți folosi datele cu mențiunea sursei (Salon Aproape).
Saloane și specialiști pe județe (top 15)
Furnizori pe categoria principală
| Categorie | Saloane | Specialiști PFA | Anunțuri active |
|---|---|---|---|
| Coafură & Păr | 2.341 | 3 | 2.344 |
| Tratamente faciale & Cosmetică | 1.527 | sub 3 | 1.529 |
| Frizerie & Bărbierit | 787 | 4 | 792 |
| Spa & Wellness | 400 | sub 3 | 400 |
| Unghii & Manichiură | 312 | 3 | 315 |
| Tatuaje & Piercing | 250 | sub 3 | 251 |
| Masaj & Terapie corporală | 185 | 4 | 194 |
| Machiaj | 153 | sub 3 | 155 |
| Gene & Extensii | 135 | sub 3 | 137 |
| Bronzare | 94 | sub 3 | 94 |
| Epilare cu ceară & Sugaring | 31 | sub 3 | 31 |
| Sprâncene & Stilizare | 18 | sub 3 | 18 |
| Pachete mireasă & Evenimente | sub 3 | sub 3 | 3 |
Furnizorii cu cel puțin un anunț activ în categorie; un furnizor cu servicii în mai multe categorii apare în fiecare.
Top 10 orașe după numărul de furnizori
| Oraș | Saloane | Specialiști PFA |
|---|---|---|
| Brașov | 270 | sub 3 |
| Cluj-Napoca Cluj | 263 | sub 3 |
| Timișoara Timiș | 218 | sub 3 |
| Craiova Dolj | 170 | sub 3 |
| Constanța | 165 | sub 3 |
| Iași | 164 | sub 3 |
| Sibiu | 157 | sub 3 |
| Oradea Bihor | 146 | 6 |
| Arad | 146 | sub 3 |
| Galați | 140 | sub 3 |
Doar orașele cu anunțuri active și profilurile care au orașul completat.
Prețuri orientative 2026: 15 servicii în cele mai mari 8 orașe
Preț tipic în lei, orientativ: estimare de piață din ghidul nostru, calibrată în iunie 2026 și ajustată pe oraș; nu e oferta unui salon. Intervalele (minim și maxim) sunt în fișierul CSV și în ghidul de prețuri.
| Serviciu | București | Cluj-Napoca | Timișoara | Iași | Constanța | Craiova | Brașov | Galați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Manichiură semipermanentă | 180 | 170 | 160 | 150 | 160 | 140 | 160 | 140 |
| Unghii cu gel | 240 | 220 | 210 | 200 | 210 | 190 | 220 | 190 |
| Pedichiură SPA | 200 | 190 | 180 | 170 | 180 | 160 | 180 | 160 |
| Extensii gene 1D (fir cu fir) | 190 | 180 | 170 | 160 | 170 | 150 | 170 | 150 |
| Lifting gene | 190 | 180 | 170 | 160 | 170 | 150 | 170 | 150 |
| Laminare sprâncene | 190 | 180 | 170 | 160 | 170 | 150 | 170 | 150 |
| Microblading | 1.300 | 1.250 | 1.200 | 1.100 | 1.150 | 1.050 | 1.200 | 1.000 |
| Tuns damă | 130 | 120 | 120 | 110 | 120 | 110 | 120 | 100 |
| Vopsit păr | 350 | 340 | 320 | 300 | 320 | 290 | 320 | 280 |
| Balayage | 940 | 900 | 860 | 800 | 850 | 770 | 860 | 740 |
| Tuns bărbați | 110 | 100 | 95 | 90 | 95 | 85 | 95 | 85 |
| Masaj de relaxare | 240 | 220 | 210 | 200 | 210 | 190 | 220 | 190 |
| Curățare facială clasică | 260 | 250 | 240 | 220 | 230 | 210 | 240 | 200 |
| Epilare laser (ședință) | 300 | 280 | 270 | 250 | 270 | 240 | 270 | 230 |
| Epilare cu ceară, picioare | 140 | 130 | 130 | 120 | 130 | 120 | 130 | 110 |
Industria beauty din România generează peste 2 miliarde RON anual.
Industria de înfrumusețare din România este estimată să genereze peste 2 miliarde RON anual (~400 milioane EUR), cumulând venituri din saloane înregistrate ca SRL, persoane fizice autorizate (PFA), întreprinderi individuale și activități freelance neînregistrate complet. Estimarea agregă date din raportările ANAF, registrele ONRC pentru codul CAEN 9602 (Coafură și alte activități de înfrumusețare), date INSSE privind cheltuielile gospodăriilor și observații directe din piață.
Conform datelor publice ONRC, la nivelul anului 2025 erau peste 35.000 de saloane înregistrate (estimare) activ pe codul CAEN 9602, distribuite pe toate cele 42 de județe. La acestea se adaugă aproximativ 50.000 de specialiști PFA activi (estimare) (manichiuriste, hairstyliste, make-up artiști, cosmeticieni, maseuri terapeutici), o categorie în creștere accelerată după 2020 datorită flexibilității regimului fiscal și a costurilor reduse de start.
Defalcată pe categorii principale, piața arată astfel (estimare):
- Unghii (manichiură, pedichiură, extensii): ~30% din volum, cea mai mare categorie ca număr de tranzacții și venituri agregate.
- Coafură și păr: ~25%, în scădere relativă față de 2019, dar lider la valoarea medie pe tranzacție.
- Masaj și spa: ~15%, în creștere accelerată (+25% YoY), susținut de focusul pe wellness post-pandemie.
- Tratamente faciale & estetică medicală: ~12%, segmentul cu cea mai mare valoare medie pe procedură.
- Gene, sprâncene, micropigmentare: ~10%, în creștere puternică (+40% YoY).
- Epilare, machiaj și altele: ~8%, fragmentat pe multe sub-nișe.
Sursă: estimări proprii pe baza datelor publice INSSE (cheltuieli ale gospodăriilor pe servicii personale), ONRC (firme active pe CAEN 9602), ANAF (declarații PFA pe coduri activitate) și observații din marketplace-ul Salon Aproape. Cifrele sunt orientative; raportările oficiale anuale apar cu întârziere de 12–18 luni.
Prețuri medii pe servicii beauty în România · 2026.
Prețurile orientative de mai jos (estimare) vin din cercetarea noastră de piață (liste de prețuri publice ale saloanelor și clinicilor din România), nu sunt oferte ale saloanelor listate. Variațiile între București și provincie pot ajunge la 30–60% pentru aceeași procedură. Detalii: cum calculăm prețurile.
Prețurile variază semnificativ între oraș, salon și specialist: un salon premium din Pipera sau Floreasca poate cere de 2–3 ori mai mult decât media din provincie pentru același serviciu. Saloanele care folosesc produse de top (OPI, CND, Schwarzkopf Professional, L'Oréal Professionnel, branduri de cosmetică elvețiană sau italiană) tarifează la limita superioară a intervalului. PFA-urile cu serviciu mobil/la domiciliu adaugă uzual 20–50 RON pentru deplasare în interiorul orașului.
Unde se concentrează saloanele beauty în România.
Distribuția geografică a saloanelor de înfrumusețare urmează îndeaproape harta urbanizării. București concentrează aproximativ 25% din numărul de saloane active la nivel național (estimare), urmat de marile centre regionale. Numărătorile reale din directorul nostru sunt în tabelele Date din directorul Salon Aproape.
Top 5 județe după densitate beauty (estimare)
-
01București (Mun. București)Cea mai mare densitate de saloane premium și estetică medicală~25%
-
02ClujCluj-Napoca lider la concept-saloane și barber-shop-uri urbane~8%
-
03TimișTimișoara cu influență vest-europeană în prețuri și brand-uri~6%
-
04IașiCel mai mare hub beauty din Moldova, populație studențească puternică~5%
-
05ConstanțaSezonalitate puternică vară; segment turism medical estetic~4.5%
Județele Brașov (~4%), Prahova (~3.5%), Dolj (~3%), Mureș (~2.5%) și Galați (~2.5%) completează primele 10 poziții (estimare). Restul de ~36% se distribuie pe celelalte 32 de județe, cu densitate mai mică în zonele rurale.
PFA-urile sunt distribuite mai uniform decât saloanele în provincie. Specialiștii care lucrează la domiciliu sau cu serviciu mobil (make-up artiști pentru mirese, hairstyliste mobile, manichiuriste freelance, maseuri itineranți) acoperă orașele mici și mediile rurale care nu susțin un salon fizic. Acesta este un factor cheie în accesibilitatea serviciilor beauty în România post-2020: regimul fiscal PFA permite costuri reduse de operare și flexibilitate geografică.
Pe Salon Aproape acoperirea este completă pentru toate 42 de județe încă din ziua unu, cu 325+ orașe și comune indexate pentru căutare locală.
Trendurile beauty în România · 2026.
-
REGULI 2024
Injectabilele rămân la medic
Normele de igienă din 2024 (Ordinul MS nr. 1.648/2024) interzic în saloanele de înfrumusețare procedurile invazive și pe cele cu produse clasificate ca medicamente sau dispozitive medicale, cum sunt fillerele cu acid hialuronic și toxina botulinică: acestea se fac doar de medic. Saloanele pot face în continuare proceduri avansate cu produse și aparate cosmetice (peeling, microneedling, radiofrecvență, laser), cu personal instruit pe fiecare aparat.
-
SIGURANȚĂ
Geluri de unghii fără TPO
Din 1 septembrie 2025, TPO, un fotoinițiator din multe geluri UV și oje semipermanente, este interzis în cosmeticele din Uniunea Europeană (Regulamentul (UE) 2025/877), fără perioadă de epuizare a stocurilor. Pentru cliente, întrebarea „lucrați cu geluri fără TPO?” este o verificare simplă înainte de programare.
-
CALIFICARE
Calificare formală pentru fiecare procedură
Normele din 2024 cer ca procedurile din saloane, inclusiv masajul, extensiile de gene și unghiile artificiale, să fie făcute de persoane calificate printr-un curs de specializare acreditat, conform clasificării ocupațiilor (COR). Clasificarea are ocupații distincte, de exemplu manichiurist, stilist protezist de unghii, stilist extensii gene sau dermopigmentist, iar certificatul de calificare este un document pe care clienta îl poate cere.
-
UNGHII
Unghii naturale, îngrijite
Revistele de profil descriu 2026 ca anul unghiilor scurte, cu aspect sănătos și finisaje nude sau lăptoase („Your Nails But Better”), iar pentru toamnă propun nuanțe calde, de tip caffe latte, și culori închise, catifelate. Tendința pune accent pe întreținerea unghiei naturale, nu pe decorurile spectaculoase.
-
WELLNESS
Relaxare pentru sistemul nervos
Global Wellness Summit numește printre tendințele anului 2026 grija pentru sistemul nervos, prin atingere și respirație, și o întoarcere spre plăcere și refacere emoțională, în locul wellness-ului „optimizat” prin date. În saloane și centre spa, asta înseamnă masaj de relaxare, ritualuri spa și tratamente pentru scalp.
-
SEZON
Toamna începe sezonul pentru laser și peeling
Toamna și iarna sunt perioadele recomandate pentru a începe epilarea laser și peelingurile chimice, pentru că pielea trebuie ferită de soare după fiecare ședință. Peelingurile superficiale cu produse cosmetice se pot face în salon; peelingurile medii și profunde le face de obicei medicul dermatolog.
Surse pentru tendințe: Ordinul MS nr. 1.648/2024 (Monitorul Oficial nr. 330 din 10.04.2024); Regulamentul (UE) 2025/877, aplicabil din 1.09.2025 (HPRA, 29.07.2025); Clasificarea ocupațiilor din România (COR), grupa 5142; Global Wellness Summit, „10 Wellness Trends for 2026” (27.01.2026); Zile și Nopți (08.04.2026 și 21.08.2026); Revista Biz (09.01.2026); Catena (17.08.2023); Antena 3 (05.10.2024); DermNet, „Chemical peels” (octombrie 2018). Tendințele de stil sunt observații din presa de profil, nu măsurători.
Profilul clientului beauty român · 2026.
Audiența principală a serviciilor beauty în România rămâne feminină urbană, 25–45 de ani, reprezentând aproximativ 60% din volumul tranzacțiilor (estimare). Segmentul masculin (frizerie, barber shop, îngrijire facială, masaj sportiv) reprezintă o pondere crescândă, ~25%, concentrată în orașele mari și pe segmentul 25–40 ani. Restul de ~15% include adolescente (machiaj eveniment, manichiură), seniori (masaj terapeutic, tratamente faciale anti-aging) și copii (frizerie copii, cosmetică minimalistă).
Motivele de alegere a unui salon (din observații marketplace și surveys industrie) (estimare):
- Recomandare (prietene, familie, colege)~40%
- Descoperire online (Instagram, TikTok, Google, marketplace beauty)~35%
- Proximitate (aproape de casă sau loc de muncă)~25%
Factorii de retenție sunt diferiți: calitatea specialistului (45%), prețul (25%), atmosfera salonului (15%), programul flexibil (15%) (estimare). În peste 70% din cazuri, clientele revin la același specialist pentru același tip de serviciu: saloanele care pierd un tehnician bun pierd uzual 60–80% din clientela acelui tehnician în 90 de zile.
Salon Aproape · în cifre.
100% românesc. Echipă din România, suport în limba română, fără barieră lingvistică sau culturală. Spre deosebire de marketplace-urile internaționale care iau comision 15–25% pe tranzacție (estimare), Salon Aproape nu participă la programări: clientele contactează direct salonul prin WhatsApp, telefon sau email.
Fă parte din piață. Listează-ți afacerea.
Gratuit pentru ambele părți. Fără comision, fără paywall, fără intermediar.
Listează-ți salonul gratuit Pentru cliențiGăsește un specialist
Toate cele 42 de județe acoperite din ziua unu.
Răsfoiește saloaneVezi și: Ghiduri beauty & business · Glosar termeni beauty · Întrebări frecvente · Cum funcționează platforma
Surse publice consultate: Institutul Național de Statistică (INSSE): cheltuieli ale gospodăriilor pe servicii personale; Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC): firme active pe codul CAEN 9602 „Coafură și alte activități de înfrumusețare"; Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF): declarații PFA pe coduri activitate; CNFPA: cursuri și calificări formale acreditate în domeniul beauty.
Surse interne: agregare anunțuri publice listate pe Salon Aproape, observații directe din marketplace, monitorizare pagini de prețuri publicate de saloane independente în 42 de județe.
Date descărcabile: tabelele „Date din directorul Salon Aproape” (furnizori pe județe, categorii și orașe, prețuri orientative pe oraș) sunt în fișierul Descarcă datele (CSV), recalculat o dată pe oră. Cifrele de piață marcate „(estimare)” nu au încă o sursă publică legată.
Limitări: raportările oficiale anuale apar cu întârziere de 12–18 luni. Segmentul „gri" (servicii beauty fără înregistrare fiscală completă) este estimat indirect și poate adăuga 15–25% la totalul pieței formale. Prețurile variază lunar; intervalele indicate sunt mediane observate pe 90 de zile.
Ultima actualizare: 3 octombrie 2026. Re-revizuim trimestrial. Pentru date specifice, întrebări de cercetare sau parteneriate media: info@salonaproape.ro sau pagina de contact.